Bosch BSH180-B14 CORE18V 6.3 Ah Cordless Lithium-Ion Band Saw Kit
Compare
Add to wishlist
  • Description
Description
Details
The Bosch BSH180-B14 18V Compact Band Saw Kit comes with a powerful band saw and a CORE18V battery. The band saw is an easy-to-use compact tool for making cuts in difficult work areas. It makes precise cuts to a variety of materials, and it has a variable-speed trigger switch. The CORE18V battery employs next-gen Li-ion technology that produces 80% more power than previous cells. Its CoolPack 2.0 technology provides up to 135% more cooling effect than batteries without CoolPack. In independent tests, the tool powered by the CORE18V battery made up to 258 cuts in 1-1/2 in. 14-gauge unistrut on a single charge. The CORE18V is 100% compatible with all Bosch 18V Li-Ion tools, while the included fast charger charges a spent CORE18V to 80% ready in only 41 minutes.
Features:
  • Cuts most common electrical and plumbing materials up to 2-1/2 in. on a single pass
  • Provides up to 20% longer runtime than previous-gen 6.0 Ah batteries
  • Charges the CORE18V to 80% in 41 minutes and to 100% in 55 minutes
  • Provides a powerful 18V motor to deliver a cut rate of 530 surface feet per minute
  • Designed to be compact, at 13-1/2 in. long, for working in tight areas
  • Features rugged, lightweight aluminum housing
  • Has an integrated LED work light to illuminate cut line
  • Uses high-power cells that produce 80% more power than previous-gen 6.0 Ah batteries
  • Includes a variable-speed trigger switch to match speed to application
  • Provides performance comparable to batteries that are up to 35% larger
  • Features 100% backward and forward compatibility with all Bosch 18V Li-ion tools
Includes:
  • 18V Cordless Lithium-Ion Compact Band Saw – BSH180
  • 18V Fast Charger – BC1880
  • Auxiliary Handle
  • (3) 18 TPI Band Saw Blades
  • Carrying Bag
Related products
Compare
Bosch RS428 14 Amp 1-1-8 in. Reciprocating Saw
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
Bosch CM8S 8-1-2 in. Single Bevel Sliding Compound Miter Saw
Add to cart
Quick view
Bosch CRS180B 18V Cordless Lithium-Ion 1-1-8 in. Reciprocating Saw (Tool Only)
Bosch CM10GD 15 Amp 10 in. Dual-Bevel Glide Miter Saw