Factory Reconditioned Bosch GCM12SD-RT 12 in. Dual-Bevel Glide Miter Saw
Compare
Add to wishlist
  • Description
Description
Details
Features:
  • Patented Axial-Glide System remains consistent throughout the tool’s life
  • Glide action gives unmatched smoothness of cut
  • Compact design saves up to twelve inches of workspace
  • Expanded cutting capacity
  • High precision Squarelock fence and one-touch lock and unlock to slide fence for added support
  • 40 in. left-to-right, 60% more left-to-right material support than leading competitors
  • Bevel detents at 0 degrees, 33.9 degrees, 45 degrees left or right for accurate cuts
  • Category best 90% dust collection when used with a vacuum
  • Large form fitting ergonomic ambidextrous handle provides comfort for all-day use
  • Super-accurate and durable design for long tool life
  • Easy-to-access thumb-actuated control right up front for fine miter angle adjustment
Includes:
  • 12 in. Dual-Bevel Glide Miter Saw – GCM12SD-RT